Ukazała się książka o Podiebradach ziębicko-oleśnickich
25.08.2013 r.

24 sierpnia 2013 r. pojawiła się książka Podiebradowie w dziejach księstwa ziębicko-oleśnickiego 1495-1647. Niżej pokazano skan pierwszej strony okładki i drugiej strony karty tytułowej.

Książka mogła ukazać się dzięki księdzu infułatowi Władysławowi Ozimkowi - Jego pasji poznawania historii Bazyliki Mniejszej oraz rodów zasłużonych dla jej rozbudowy. Nie jest ona pierwszym z wydawnictw promujących tę świątynię (poprzednia dotyczyła krypty Wirtembergów). Wydana książka ma rozszerzyć wiedzę o zasługach książąt oleśnickich z Podiebradu dla Bazyliki, a także zamku i Oleśnicy. Planowane kolejne - również przyczynią się do jeszcze głębszego poznania krypty Podiebradów oraz organów Bazyliki. Jest to wspaniała działność promocyjna rozsławiająca zabytki oleśnickie.

Przy powstawaniu tej książki wszystkie wyżej wymienione osoby pracowały bez wynagrodzenia. Również właściciele ilustracji (w tym biblioteki i muzea) przekazali je bezpłatnie. Drukarnia uwzględniła jedynie cenę materiałów i druku, dzięki czemu koszt jej wydania obniżył się znacząco.

Książka ma format zbliżony do B5, liczy 188 stron, w tym 220 ilustracji, w większości kolorowych. Promocja odbędzie się dopiero 28 września w zamku oleśnickim. Współorganizatorem promocji będzie Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury oraz dyrekcja zamku, wówczas będzie można ją kupić w cenie 30 zł. Po tym terminie będzie sprzedawana w kancelarii parafii św. Jana w Oleśnicy

Może dzięki tej publikacji władze Oleśnicy i radni uznają, że jakiś park, ulica czy plac będzie godny nazwy imienia Karola lub Jana z Podiebradu.

Niestety, nawet parku założonego przez Karola II (za sprawa burmistrza Jana Bronsia) nie nazwano jego imieniem.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy
Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią?
Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
Ciekawostki (ponad 500 tematów)