Marek Nienałtowski
Smok oleśnicki - w promocji miasta. Czy pomysł znajdzie zwolenników?

Od dawna kamienna grota, czyli pozostałości parku zamkowego w stylu angielskim, budziła u dzieci skojarzenia ze smoczą jamą. Skojarzenia te są żywotne i dzięki rysownikom, rzeźbiarzom i autorom książek dla dzieci trafiają do świata bajek. Rzeźbił i rysował smoki oleśnickie Zbigniew Podurgiel.

Smok oleśnicki. Rys. Z. Podurgiel. Panorama Oleśnicka 1999 r. z cyklu "Piórkiem Podurgiela".
Smok oleśnicki. Rys. Z. Podurgiel. Panorama Oleśnicka 2002 rok. Z cyklu "To były czasy..."

Dzięki Katarzynie Żywot-Góreckiej okazało się, że oleśnicki smok miał na imię Teodor (odnalazł książęczkę Paweł Szczegodziński). Uśmiercił go niedawno Krzysztof Dziedzic w swojej bajce (Oleśnickie podania, legendy i bajania), ale widocznie słuchał nie tego bajarza, bowiem smok oleśnicki ciągle żyje.

Mariusz Czarnasiak napisał do mnie i zapoczątkował dyskusję na Forum Historii Oleśnicy o wykorzystaniu smoka lub innego bajkowego gnoma do promocji miasta. Pan Mariusz chciał, aby przed domem, z którym jest związany i w którym była kiedyś piwiarnia, znalazł się jakiś element promocyjny powiązany z "piwoszostwem" np. smok pijący piwo.

"Chcialem aby mój pomysł (projekt) był oparty o legendę, bajkę o której będą opowiadać dzieci i dorosli, o którym będzie się mówić w przedszkolach i szkołach, rozwijając lokalny patriotyzm, projekt który pojawilłby się w przewodnikach, który podchwycily by gazety i firmy tworząc kolejne postacie. Bo tylko jeżeli bedzie ich wiele, wtedy będzie o tym glośno. Pomysł rzucony przez kogoś o ustanowieniu "Dnia smoka" też jest fajny. Oczyma wyobraźni widzę jak w przedszkolach dzieci rysuja smoki, później umieszczane na przedszkolnych i miejskich wystawach. Widzę wędrówki małych dzieci od jednego do drugiego smoka, przy których uzyskują różne opowieści z nimi zwiazane. Zaznaczam że jest to tylko propozycja. Ale rozmawialem z kilkoma firmami, które były zainteresowane smokiem-budowlańcem, smokiem-kucharzem itp." ... " Wrocław ma krasnale, Warendorf ma konie, a my ? Wiele firm zajmujacych się promocją przejadlo dużo "kasy"miejskiej i nie powstał żaden hit promocyjny. Zrobmy coś sami za niewielkie pieniadze i pokażmy wladzom miasta, że sami możemy coś zrobić"...

Dalej M. Czarnasiak pisze "Po to tutaj zapoczątkowałem temat abyśmy na forum, tym czy może gdzieś większym, zagłosowali na coś, co podoba się większości. Ja zaproponowałem gnomy i smoki, liczę na to, że ktoś coś innego zaproponuje i wspólnie dokonamy wyboru. Zaznaczam że wstępnie są już zainteresowane firmy".

M. Czarnasiak już kontaktował się z firmą wytwarzająca wrocławskie krasnale i uzyskał informację o przybliżonej cenie projektu dla Oleśnicy: wykonanie rzeżby o wysokości ok. 30 cm, to koszt ok. 4000 - 6000 zł. Czas wykonania jednej rzeźby - około 6 tygodni.

Czy pomysł Mariusza Czarnasiaka znajdzie zwolenników? KOD - członek Forum napisał "no, właśnie - krasnoludek. Za nim stoi cała legenda Pomarańczowej Alternatywy i póżniejsze działania Frydrycha w BWA. Te małe krasnoludki może stąd właśnie biorą swoje korzenie. A smok - wydaje mi się infantylnym pomysłem, a jedna bajka i wątpliwa smocza jama - to za mały powód, żeby tworzyć smoczy gród. Może niech by to było coś o walorach artystycznych bez dorabiania idei. Może jakieś "ptaki - dziwaki", które przysiądą tu i ówdzie: na parapecie, lampie, kwietniku, nad drzwiami. To mogą być przybysze "skądś" - żeby było tajemniczo, duchy z przeszłości - żeby było "straszno" itp. według twórczej inwencji. Powinny oczywiście mieć swoje wymyślone imiona. I, co najważniejsze, być oryginalne, trzymające się jednej koncepcji artystycznej..." ... "A co mamy w Oleśnicy? Kakofonia kolorów, pomysłów na reklamę, wszystko bez składu i ładu, naczepiane wokół sklepu czy punktu usługowego, po kilka razy ten sam napis w różnych wersjach - świecących, ruchomych itp. Wokół często wymalowana tylko część fasady przynależna do firmy, często w kolorze mocno odbiegającym od całości. Jeśli w tym wszystkim pojawi się jeszcze jakaś maleńka postać, w sposób niejednoznaczny związana z historią miasta - będzie to kolejny "kwiatek do kożucha", który utonie w tym chaosie, który mamy".


"...wszystko bez składu i ładu, naczepiane wokół sklepu czy punktu usługowego,
po kilka razy ten sam napis w różnych wersjach - świecących, ruchomych itp.
Wokół często wymalowana tylko część fasady przynależna do firmy,
często w kolorze mocno odbiegającym od całości."

Jak wynika z tej dyskusji - mieszkańcy miasta są zainteresowani promocją i mają różne poglądy na ten temat. Dobrze, że jest takie jedyne miejsce (Forum Historii) na którym można swoje poglądy głosić i się spierać. Szkoda, że podobna dyskusja nie może się odbywać na łamach prasy, w szerszym gronie z udziałem także miejscowych artystów i decydentów.

Osobiście jestem za wykorzystaniem do promocji rzeczywistych lub symbolicznych postaci z historii Oleśnicy. Wspaniały pomysł promocyjny ma Z. Podurgiel. Niestety, nie mogę go jeszcze zdradzić. Jednocześnie każdy, kto zna realia "oleśnickiego społeczeństwa obywatelskiego" (puste słowa !!!) wie, że żaden projekt tego artysty nie zostanie w Oleśnicy zrealizowany. Chyba że zmieni się burmistrz.

Czyli aktualnie jesteśmy w sferze smoków. Jeśli M. Czarnasiak znajdzie kilku zwolenników wśród innych właścicieli firm, uzyska zgodę konserwatora zabytków, poparcie władz - pojawią się smoki przed wejściami do firm. Zobaczymy co z tego wyniknie. Może pomysł się przyjmie. Ważne, że są osoby, którym się chce coś robić dla dobra promocji miasta.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku
Renowacje zabytków Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości