Marek Nienałtowski
Ordery książąt wirtembersko-oleśnickich

Książąta wirtemberscy z linii śląskiej są pokazywani często na obrazach, monetach itp. wraz z ich orderami. Często łańcuchy orderów lub same ordery umieszczają na rysunkach i płaskorzeźbach herbów. Z tymi orderami wyglądali dostojnie i czuli się ważni. Nie zawsze otrzymywali je "wg zasług". Np. Karol Christian Erdmann otrzymał swój order mając 9 lat, gdy po wyjeżdzie z Brzozowca w 1722 r., zaczął uczęszczać do szkoły w Stuttgarcie.

Niektórzy z nich posiadali po jednym orderze, a inni po dwa. Czterech książąt miało order "domowy" - wirtemberski, ustanowiony w 1702 r. przez księcia z głównej linii ze Stuttgartu, o nazwie Jagdorden (order św. Huberta). Dwóch z tej czwórki miało dodatkowo po jednym orderze królewskim - duński Order Słonia oraz polski Order Białego Orła. Zapewne dalsze poszukiwania wykażą, że mieli ich więcej.

Kawalerami Jagdorderu byli następujący książęta wirtemberscy. W tabeli także wymieniono tych posiadających po dwa ordery

Data nadania
Jagdorderu
Imiona książąt
Uwagi
02.05.1711 r.
Chrystian Ulryk II Syn Chrystiana Ulryka I, mieszkający w pałacyku w Brzozowcu.
-"-
Karol Fryderyk Starszy brat Chrystiana Ulryka II i aktualny wówczas książę oleśnicki. Również późniejszy (1739?) kawaler Orderu Orła Białego.
26.08.1725 r.
Karol Chrystian Erdmann Książę oleśnicki, także kawaler Orderu Słonia nadany w 1736 r.
03.03.1739 r.
Karol Książę na Bierutowie.

Jagdorder jest pokazany niżej na wycinku z rewersu monety półtalarowej Karola Fryderyka Wirtembega. Pod tarczą herbową widoczna jest część łańcucha, w którym ogniwami są na przemian przedstawieniami orła i litery"W" (Wirtemberg), na nim zawieszona jest gwiazda orderu.


Przedstawienie Jagdorderu na awersie monety

 


Wycinek z łańcucha Jagdorderu

Order noszony był wówczas na wstędze czerwonej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, wtedy haftowaną, noszono na lewej piersi. Kawaler orderu miał również płaszcz dopasowany kolorami do wstęgi orderu z wyhaftowaną gwiazdą orderu. Płaszcze noszono na spotkaniach kawalerów orderu. Całopostaciowy obraz księcia z Jagdorderem będzie pokazany 13 maja na wystawie poświęconej Wirtembergom oleśnickim. Po wystawie umieszczę go tutaj.

Kawalerowie dwóch orderów, z racji braku miejsca, umieszczali na monetach po jednym orderze (ważniejszym). Np. K. Ch. Erdmann na monecie pokazał tylko ważniejszy order - Słonia (nadany przez króla). Gdyby nie ukradzione medaliony z Kolumny Złotych Godów, mielibyśmy okazję oglądać go w dużym powiększeniu.


Przedstawienie Orderu Słonia na awersie monety

Gdy było miejsce - umieszczano dwa ordery. Np. K. Ch. Erdmann na rysunku herbu księstwa wirtembersko-oleśnickiego kazał umieścić dwa ordery.


Fragment rysunku herbu z pokazanym łańcuchem
z Orderem Słonia i z Jagdorderem

Nieznany obraz księcia z Orderem Słonia będzie pokazany na ww wystawie. Potem umieszczę go tutaj. Prawdopodobnie książę K.Ch. Erdmann miał jeszcze trzeci order, ale tylko Order Słonia umieszczał w swojej tytulaturze.

Literatura:

Albert Raff. Der herzoglich-württembergische Ritterorden von der Jagd. W: Orden und Ehrenzeichen. kwiecień. 2009


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI