Ocalić od zapomnienia
Tekst i zdjęcia Edward Drużyłowski

Niżej opisano kilka drobnych znalezisk w trakcie wykopów w okolicach pl. Staszica w Oleśnicy.

Porcelanowa, owalna plakietka o wymiarach 11,6-12 cm, 8,0-8,7 cm z inskrypcja E. Schubert góra i Schumachermstr. - dolem. Chronologia lata trzydzieste i czterdzieste XX w. Pochodzila prawdopodobnie z drzwi wejsciowych do mieszkania Ericha Schuberta, mistrza szewskiego. Mieszkal w latach trzydziestych XX w. przy Mallissonstr. nr 3, obecnie ul. Ignacego Daszynskiego, poprzednio Edwarda Osóbki-Morawskiego. Lokal nalezal wówczas do Rudolfa Taube, który handlowal bydlem (Schwarzviehhändler). W tym lokalu mieszkala równiez Karoline Schubert, która w wykazie mieszkanców miasta i okregu Olesnicy na lata 1935/36 wyszczególniona zostala jako jedna z 36 rzemieslników szewców, w wiekszosci mezczyzn, bo wymienione zostaly jeszcze tylko dwie kobiety. Nazwisko Schubert popularne bylo w Olesnicy w latach trzydziestych XX w. W wykazie adresowym wymieniono 34 osoby nazwiskiem Szubert (Einwohner Verzeichnis für Stadt und Kreis Oels für 1935/36 s. 79, 103, s. 127 128).

Fragment tabliczki uczniowskiej z łupku (dwustronnej) XIX-XX w. barwy szarej o grubości 0,4 cm, przy krawędzi do 0,3 cm, o zachowanej długości 5 cm, szerokości 3,1 cm. Na jednej powierzchni wyryto równoległe poziome linie co 0,8 i 0,4 cm, na odwrocie zaś kratkę, kwadraty o boku 1 cm. Tabliczki te zastępowały zeszyty. Na nich uczniowie uczyli się pisać (strona z liniami) i liczyć (strona w kratkę), stosując rysiki.

Oleśniczanie palili papierosy i fajki, żuli też tytoń. Fragment pojemnika kamionkowego po tytoniu do żucia, barwy szaroniebieskiej na zewnątrz i szarokremowej wewnątrz, o zrekonstruowanej średnicy dna 15 cm. Na ściance, o grubości 0,6 cm, częściowo zachowana wkęsła, barwiona kobaltem inskrypcja w języku niemieckim: ...S, a poniżej - Kautabak. Jest to fragment słoja z pokrywką, którym przechowywano tytoń do żucia. Żródła historyczne, połowie lat trzydziestych w Oleśnicy, wymieniają z imienia i nazwiska 16 właścicieli specjalistychnych sklepów z wyrobami tytoniowymi (Zigarren-Spezial-Gesch äfte).


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku
Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy
Rysowali Oleśnice Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Księga gosci Dopisz się do księgi Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania ksiażki o zamku oleśnickim