Marek Nienałtowski
Dlaczego flaga Bielska-Białej powiewa nad Urzędem Miejskim w Oleśnicy, a flaga urzędowa Oleśnicy jest marginalizowana?

W 2006 r., gdy Urząd Miasta Oleśnicy chciał uporządkować sprawy związane z symbolami miasta (herby, flagi, hejnał, pieczęć i łańcuch burmistrza) - komisja heraldyczna uznała, że wcześniej używana flaga Oleśnicy jest podobna do państwowej i zaleciła jej zmianę. Zaproponowała trójkolorową flagę, niżej pokazaną. Urząd miasta przyjął ją bez sprawdzenia, czy jest używana przez inne miasto. Okazało się, że jest to flaga miejska Bielska Białej, przyjęta uchwałą nr XXXVII/1191/2004 z dnia 7.12.2004 r. Można ją używać, jeśli Urząd Miasta Bielska-Białej nie zaprotestuje. Ale nie jest to normalna sytuacja. Zapewne w Polsce tylko dwa "nasze" miasta mają jednakowe flagi.

Flaga miejska Bielska-Białej (od 2004 r.)
i Oleśnicy od 2006 r.
Flaga miejska podniesiona na maszcie na Urzędzie Miasta Oleśnicy

W 2006 r. przyjęto w Oleśnicy także flagę urzędową (niżej pokazaną), która we wszystkich innych miastach jest podnoszona na maszcie Urzędu Miasta lub w miejscu przebywania Rady Miasta (w okresie remontu UM lub wyjazdowej sesji Rady Miasta). Kiedy zainstalowano maszt na Urzędzie Miasta, sądziłem, że na nim zostanie podniesiona flaga urzędowa (jak sama nazwa wskazuje!!!).


Flaga urzędowa Oleśnicy przyjęta w 2006 r.

Kiedy na nowym maszcie Urzędu Miejskiego podniesiono w 2008 r. flagę miejską, a nie urzędową - napisałem, że flaga urzędowa powinna być podnoszona na maszcie UMO. Zamiast to uczynić, rozpoczęto w UMO działania mające na celu spowodowanie możliwości podnoszenie na maszcie UMO tylko flagi miejskiej (z pominięciem urzędowej). Bowiem burmistrz Bronś nie mógł ścierpieć, że jakiś mieszkaniec Oleśnicy mówi, mu, że ma przestrzegać uchwaly Rady Miasta. I co zrobił? Jak każdy autokrata kazał swoim radnym zmienić uchwałę, aby uniemożliwić podnoszenie flagi urzędowej na maszcie.

Rada Miasta to polecenie wykonała bezmyślnie, bo nawet nie miała wiedzy w tej dziedzinie. Uchwała "flagowa" z 2006 r. miała błędy, ale ta, ją poprawiająca, z 2009 r. jest potworkiem legislacyjnym. Uniemożliwia bowiem podnoszenie jakiejkolwiek flagi na maszcie UM. Wiadomo jednak, że przestrzeganie uchwał Rady Miasta obowiązuje tylko maluczkich. Burmistrz Bronś nie musi ich przestrzegać i dlatego flagi dalej podnosi się na maszcie, mimo że uchwała nie przewiduje tego sposobu ekspozycji flagi. Radni bowiem zapisali o zawieszeniu flag, a nie o podniesieniu. A to nie jest to samo. Na maszt flagę się zawsze podnosi, a zawiesza na drążku przy murze, lub przy pomocy drutu mocuje baner do masztu, jako czyni się od zawsze na placu Zwycięstwa. Chociaż w Uchwale Rady miasta z 2006 r. nie przewidziano flagi-banera, czyli ona nie istnieje. Jednak Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś nie musi przestrzegać uchwał RM, bo ma swoich podnóżków gdzieś.

Wnioski:

 1. Na maszcie flagowym UM zamiast flagi miejskiej należy pdnosić flagę urzędową. Wskazuje na to nawet jej nazwa.
 2. Flaga urzędowa jest bardziej promocyjna, przyciąga wzrok i wzbudza ciekawość.
 3. Nikt nie wie, jak wyglądają rysunki flag, jakie mają wymiary, co zawiera uchwala RM itp., gdyż od 2006 r. nie były pokazane na witrynie UM, tak jak np. w Twardogórze.
 4. Należy ponownie napisać uchwałę Rady Miasta dotyczącą flag, gdyż obecna zawiera błędy, uniemożliwiające podnoszenie flag.

Więcej można przeczytać o problemach wyżej poruszanych na:

 1. Dzień flagi Oleśnicy
 2. Błędna uchwała RM dotycząca flag miasta
 3. Flagi i żałoba narodowa w Oleśnicy
 4. Niedługo zobaczymy nowy maszt flagowy na budynku Ratusza.
 5. Piękny widok - flaga na budynku Sądu Rejonowego
 6. Krytyczne uzupełnienie informacji z gazety Oleśniczanin
 7. Na przekór nie powieszą prawidłowej flagi
 8. Kultura flagowa w czasie żałoby
 9. Chorągiew Oleśnicy
 10. Moje uwagi do pisma zawierającego odpowiedź burmistrza Oleśnicy Jana Bronsia, na interpelację zgłoszoną przez radnego Wiesława Piechówkę
 11. Kolejny raz władze Oleśnicy wieszają błędną flagę na budynku Ratusza.
 12. Dzień Flagi w Oleśnicy 2009 r.
 13. Wojsko będzie uczyć władze Oleśnicy szacunku do flagi państwowej

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI