Szanowni Państwo Radni
26.01.2013 r.

Wyżej z prawej park Phasanerie założony ok. 1600 r. przez Karola II.
Rys. F.B.Wernera. Własność BUW

W trakcie swoich obrad oglądacie Państwo, wiszący na ścianie sali - Duży Herb Oleśnicy. Powstał on z nadania przez księcia Karola II Podiebrada. Za ścianą sali, na korytarzu, wiszą płaskorzeźby z herbami księcia Karola, jego dwóch żon i inne płaskorzeźby z nim związane. Cały ratusz był odnawiany z polecenia tegoż księcia.

W Bazylice Mniejszej istnieje ambona powstała na zamówienie księcia, będąca zabytkiem klasy europejskiej, ciągle istnieją empory wówczas wybudowane, badana jest krypta, zawierająca sarkofag księcia, jego żon, synów, córek i wnucząt. Miasto chwali się Biblioteką Łańcuchową założoną przez księcia.

I najważniejsze - istnieje zamek, którego obecna postać powstała z fundacji księcia. Zamek wraz z Bazyliką Mniejszą stanowią chlubę Oleśnicy. Nimi miasto się chwali w publikacjach i filmach reklamowych. Książę odnawiał mury miasta, wieże miejskie wybudował umocnienia zamku, ulica Wałowa powstała za jego czasów. Doprowadził wodę do miasta, elementy kanału istnieją do dzisiaj. Miał wiele innych zasług. Także założył park, któremu przez ponad 65 lat polskie władze miasta nie nadały nazwy.

Burmistrz J. Bronś pisze o Karolu II we wstępie niedawno wydanej książki jako o „osobie wyjątkowej w historii Oleśnicy”. Obecnie, gdy trzeba nadać nazwę temu parkowi okazuje się ta „wyjątkowa osoba” nie zasługuje na firmowanie swoim imieniem nawet parku, który założyła. Dlaczego? Nazwa „Park Karola” jest uzasadniona historycznie, intrygująca i przez to promocyjna, wzbudza chęć poznania zasług księcia i tym samym historii Oleśnicy. Po to nodaje się nazwy, aby mieszkańcy pamiętali.

Dlatego proszę Państwa o nadaniu parkowi przy ul. Wały Jagiellońskie nazwy Park Karola.

Nie będę wypowiadał się o propozycjach nazw innych parków. Pisałem o tym w pierwszym liście. Tam wspominałem, że większość z planowanych nazw nie spełniłaby nawet podstawowych dawnych wytycznych Zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z 28 czerwca 1968 r. i byłaby odrzucona w przypadku skargi dowolnego mieszkańca Oleśnicy.

Marek Nienałtowski
26.01.2013 r.

Mój pierwszy list do Radnych (26.11.2012)

Okazało się, że tylko jedna osoba odpowiedziała na list. Kilku radnych go przeczytało. Dlatego na posiedzeniu Rady Miasta, przegłosowano, aby dyskusję na temat nazw parków przełożyć na następne posiedzenie RM. Ten fakt musiał mocno zdenerwować burmistrza Bronsia, po czym zapewne przeprowadzono jakieś działania, które spowodowały, że radni nie chcieli wysłuchać mojej opinii i na kolejnej posiedzeniu w większosci zagłosowali tak jak burmistrz Bronś im kazał. Czyli głupota promocyjna zwyciężyła.

Co pisałem o nazwach parków od 2008 r.

Park Karola (II)

Park Zamkowy

Czy nazwę największego parku Oleśnicy ustalą osoby nie znające nawet planu miasta?

Moje wstępne propozycje nazw parków

Park Ludowy

Park Kuracyjny

Gaj królowej Luizy

Gaj cesarzowej Augusty

Oleśnicka racja stanu

Były cmentarz-park na Lucieniu


 

Od autora Lokacja miasta Olesnica piastowska Olesnica Podiebradów Olesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r. Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestw Drukarnie Numizmaty Ksiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla Olesnicy Artysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI